Za veľkými zmenami stoja obyčajní ľudia

Autor: Vladimír Randa | 23.4.2016 o 22:41 | (upravené 4.5.2016 o 23:16) Karma článku: 3,65 | Prečítané:  634x

Poznáte ten pocit, keď idete po ulici plnej smetí a nestačíte sa diviť? Ako to niekoho vôbec napadlo odhodiť na zem odpadok, keď o pár metrov ďalej je kôš?  A stalo sa vám, že ste to nevydržali a rozhodli sa sami spraviť poriadok?

Ak áno, tak pravdepodobne patríte ku veľkej skupine ľudí, ktorí zdola vytvárajú pozitívne zmeny v našej spoločnosti. Často o sebe nevedia a myslia si, že sú sami. A pritom je ich stále viac. Ľudia, ktorí premýšľajú o sebe, ako o časti väčšieho celku. A posúvajú tak dopredu aj ostatných.

Príkladov máme okolo seba neúrekom aj v Žiline, kde žijem. Ľudia z bytoviek na Predmestskej ulici, ktorí sa spojili a začali spolu kompostovať, občania zo Soliniek, ktorí si sami opravili roky chátrajúce športové ihrisko na Javorovej ulici, iniciatívni obyvatelia, ktorí si vytvárajú upravené predzahrádky pri bytovkách, skupiny, ktorá v našom meste robia komunitné záhrady, dobrovoľníci, ktorí pravidelne čistia vodné toky a ulice v Žiline, ľudia z kultúrneho centra Stanica, ktorí priniesli Žilinčanom Malý trh s kvalitnými a lokálnymi produktmi a mnoho ďalších.

Fungujúce komunity a iniciatívni jedinci posúvajú celú spoločnosť dopredu. Pomáhajú nám všetkým vnímať dočasnosť problémov, ukazujú cesty k riešeniam. Trvá to síce dlhšie ako nereálne sľuby politikov, ale výsledky sú skutočné a reálne zlepšujú náš život. Tešme sa z nich.

Tento príspevok vznikol ako dôsledok pozitívnych udalostí, ktoré sa dejú v Žiline počas festivalu mestoINAK.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Umenie alebo propaganda? Pozrite si diela, aké vznikali za slovenského štátu

Slovenská národná galéria sa pustila do náročného projektu.

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.


Už ste čítali?