Predaj ŠH na Bôriku: Výborná kúpa alebo ďalšie zlaté vajce pre Trabelssieho?

Autor: Vladimír Randa | 23.11.2016 o 18:38 | (upravené 25.11.2016 o 6:25) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  3950x

Žilinský šport dostal v posledných týždňoch dve dobré správy. Prvú priniesol poslanec Martin Kapitulík, ktorý s pánom Trabelssiem vypracoval konkrétnu ponuku na prevzatie športovej haly na Bôriku mestom Žilina.

 A druhú dobrú správu priniesol primátor Igor Choma, ktorý sa rozhodol uznesenie mestského zastupiteľstva o kúpe nepodpísať a návrh tak de facto načas vetoval. 

Prečo sú to obe veľmi dobré správy pre žilinský šport?

Športová hala nemala byť nikdy predaná a keď už sa tak stalo, tak počas tých 10 rokov od jej predaja už naozaj mohlo dôjsť k jej znovuzískaniu. Je hanebné, že sa tak dosiaľ nestalo a vinu za to nesú obaja poslotovskí primátori - Harman aj Choma. Bolo teda dobrou správou, že M. Kapitulík dodal konkrétny návrh na jej znovuzískanie, akýkoľvek bol nevýhodný pre mesto.

Poslanci návrh schválili a primátor Choma sa rozhodol takéto uznesenie nepodpísať. Odôvodnil to 20 bodmi, ktoré stojí za to prečítať si. Nájdete ich tu.

Varianta M. Kapitulíka je pre mesto veľmi nevýhodná. Dokument k nej nájdete tu. V skratke: Mesto kúpi za 2,16 mil. € budovu haly a k nej pod ňou ležiace pozemky za 0,68 mil. € plus okolo nej ležiace chodníky za ďalších 0,62 mil. €. Čiže zhruba za 3,5 mil. € halu aj s chodníkmi, čo i len bez prístupovej cesty k nej.

Ešteže sa ujal pozmeňovací návrh poslanca Plešingera, ktorý navrhol aspoň zahrnutie prístupovej cesty, na pozemku s výmerou 1976 m2. Jedná sa o malý trojuholník vľavo dole vedľa križovatky pri parku Ľ. Štúra. To je jediný pozemok, ktorý by sa dostal do vlastníctva mesta a dalo by sa na ňom parkovať. Možno niekoľkým desiatkam áut. Kúpa obrovskej haly pre tisíce ľudí, ktorí budú môcť parkovať buď na niekoľkých desiatkách miest patriacich mestu (kde sa samozrejme všetci nezmestia) alebo na parkoviskách patriacich súkromnému podnikateľovi, je pre mesto veľmi nevýhodná. Podnikateľ sa zbaví 10 rokov chátrajúcej haly, ktorej nevedel nájsť udržateľné využitie, mesto ju za svoje peniaze zrekonštruuje a on bude vyberať parkovné počas podujatí. Výborný biznis, nie? 

Pre úplnosť treba dodať, že v návrhu je aj vyčlenenie ďalších, zhruba 150 parkovacích miest, počas podujatí organizovaných mestom. Týchto 150 parkovacích miest bude stále v majetku podnikateľa, dokonca mu za to bude mesto musieť jednorázovo zaplatiť (zatiaľ sa neuvádza koľko). Tieto miesta budú k dispozícii iba po 18. hodine a iba na akciách, ktoré organizuje mesto. Na iných podujatiach, koncertoch, športových zápasoch, veľtrhoch atď. budú musieť podnikateľovi platiť všetci. 

Čiže zhrnuté, v pôvodnom návrhu nemal podnikateľ čo stratiť. Predal halu aj s chodníkmi za 3,5 mil. €. Ostali mu parkovacie plochy. Za užívanie 150 miest zaplatí mesto jednorazovo, zvyšok bude účtovať návštevníkom pri každej akcii. A ak to nebudú akcie mesta, prípadne sa budú konať pred 18:00, tak budú platiť všetci, žiadnych 150 miest bezplatne. Nezabúdajme, že tie ďalšie stovky áut čo sa nezmestia do limitu 150 platia vždy. Super biznis, nie?

No a čo protinávrh Igora Chomu?

Nielenže uznesenie mestského zastupiteľstva o návrhu M. Kapitulíka primátor nepodpísal. Na tom istom zastupiteľstve primátor predstavil vlastný návrh prevzatia športovej haly od G. Trabelssieho. Kúpna cena by mala byť v jeho návrhu 0€. Áno, chcel ju zadarmo :)

Pretože pravdou je, že Igor Choma nie veľmi chce, aby mesto získalo športovú halu na Bôriku do svojho majetku a bude sa tomu brániť zubami - nechtami. Veľmi pravdepodobne by tak nesplnil svoj predvolebný sľub, stavbu nového megalomanského športového komplexu AŽIŠ, ktorého cena by sa mala vyšplhať až ku 70 mil. €. Teda viac ako ročný rozpočet mesta. 

Takže sme sa dostali do zaujímavej situácie. Na stole je nevýhodný návrh kúpy športovej haly, ktorú však asi všetci chceme vidieť v majetku mesta a primátor, ktorý ju nechce. Jediné, čo v tejto chvíli môže pomôcť, je odhodlanie celú vec dokončiť, avšak so zmenenými, pre mesto výhodnými podmienkami. 

Mne sa zdá predaj pre obe strany výhodný ak:

1. Mesto získa aspoň polovicu celkovej parkovacej kapacity pri športovej hale a pri Dome techniky,

2. Druhú polovicu by mohlo mesto bezplatne využívať počas akcií (to isté by platilo pre podnikateľa, mal by možnosť bezplatne využívať mestskú polovicu.),

3. Vyriešia sa relevantné výhrady primátora k predaju haly.

Téme sa venuje mnoho šikovných ľudí, ktorí majú veľa dobrých návrhov. A presne to nám teraz treba. Diskusiu o dobrých návrhoch, z ktorej vzíde ten výsledný. Tentokrát výhodný pre obe strany.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?