PlánZA: riešenia pre Žilinu od jej obyvateľov

Autor: Vladimír Randa | 29.5.2018 o 23:04 | (upravené 30.5.2018 o 18:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  367x

Keď ma Peter Fiabáne oslovil s myšlienkou vytvorenia zrozumiteľného plánu rozvoja Žiliny na najbližšie roky, tak som ani chvíľu neváhal. Všetci vieme, že naše mesto roky prešľapuje na mieste, tak prečo mu nepodať pomocnú ruku.

Opravené chodníky, pokosená tráva, čisté ulice, bezbariérové nájazdy, upratané okolia košov. Keď mesto funguje, tak je radosť v ňom žiť. Keď však nefunguje, tak sa tisícky ľudí každý deň trápia rovnakými problémami. A pritom nemusia. 

Matúš Vallo je bratislavský architekt, ktorý dal dokopy veľkú skupinu odborníkov a vytvorili víziu pre Bratislavu s názvom Plán Bratislava. Prečo vlastne mesto potrebuje víziu? Pretože, ak nevieme kam chceme ísť, tak sa tam nikdy nedostaneme. 

S rovnakým cieľom ma ešte minulý rok oslovil môj kamarát Peter Fiabáne. Že sa s Matúšom stretol a bavili sa, aké je dôležité prepájať ľudí. V mestách, ale aj naprieč krajinou. A tak sme sa rozhodli. Vytvoríme spolu s ľuďmi zo Žiliny víziu pre naše mesto.

Aké by sme ho chceli mať? Kam by malo smerovať? Čo by malo byť na konci?

Mojou podmienkou však bolo, aby to nebol dokument nejakých odborníkov pre ľudí o tom, ako by malo vyzerať ich mesto. Práve naopak. Nech sú obyvatelia tiež autormi. A nech oni povedia, aké chcú mať svoje mesto. A s týmto sme do toho išli.

Oslovili sme 28 veľmi šikovných Žilinčanov venujúcich sa športu, kultúre, architektúre, životnému prostrediu, sociálnej oblasti, vzdelávaniu a ďalším témam. Niekoľko mesiacov sme sa stretávali. V Artfóre, Novej synagóge, na Stanici, v ekocentre, v Návrate, v kaviarňach, kde kade.  Desiatky hodín premýšľania, rozhovorov. Len tak, vo voľnom čase. Všetci, aby pomohli svojmu mestu konečne vyrásť na modernú metropolu 21. storočia.

Spravili sme základ. Volá sa PlánZA

  • PlánZA: moderné a otvorené mesto
  • PlánZA: vzdelané a aktívne mesto
  • PlánZA: kultúrne a sebavedomé mesto
  • PlánZA: bezpečné a starostlivé mesto
  • PlánZA: mobilné a zelené mesto

Uvedomujeme si svoje ľudské a odborné limity. Nemáme patent na rozum, čo však
máme, je chuť posunúť naše mesto vpred. PlánZA je otvorený dokument. Prispieť doň môže každý. Prístupný je na stránke www.PlanZA.sk a obsahuje stovky riešení malých i veľkých problémov Žiliny. A taktiež vízie jej rozvoja.

Nie je to len parkovanie v rukách mesta, ale aj moderné športoviská pri školách, rekonštruované vnútrobloky a komunitné centrá na sídliskách, či nový veľký park pri Váhu. Pozrite si ho. Zamyslite sa.

Aké chceme mať naše mesto? Čo inde funguje a v Žiline nie? Čo preto treba spraviť?

A napíšte. Alebo príďte na jednu z 5 diskusií, ktoré budeme od mája do septembra robiť. Veď ako inak máme dôjsť k najlepšiemu riešeniu ako tak, že budeme diskutovať a argumentovať. Niekedy sa možno aj hádať. Ale dôstojne a s cieľom dobrať sa tomu najlepšiemu plánu pre naše mesto.

Diskusia PlánZA: mobilné a zelené mesto venovaná doprave, urbanizmu a životnému prostrediu sa bude konať vo štvrtok, 31. mája o 17:00 v Novej synagóge v Žiline. Informácie o hosťoch a témach nájdete tu. Príďte povedať svoj názor, dať inšpiráciu, počúvať.

Všetci ste vítaní. Tešíme sa na vás.

Autor: Vladimír Randa

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Poslanci schválili zrýchlené konanie o dôchodkoch

Pri diaľničných známkach však plénum nebolo uznášaniaschopné.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Ako chcel Kočner s Bödörom oblafnúť Haščáka a získať časť Markízy

Mal plán, ako získať podiel v televízii, keď ju kúpi Penta.

Čo musí Kiska vysvetľovať a kto je kto vo video kauze

Vysvetlenie žiadajú opoziční lídri.


Už ste čítali?